Vyprodáno
Literární pochod Říčany - zámek Savoia

neděle 15. října od 10:00 do 16:30

Zveme Vás na již sedmý Literární pochod. Tentokrát se půjde od nádraží v Říčanech (sraz je zde v 10:05) a půjdeme na zámek Savoia - Škvorec, kde po malém pohoštění proběhne mimořádná prohlídka zámku, která bude zakončena klavírním koncertem Víta Horažďovského a literárním čtením následujících autorů: 

  • Radany Šatánkové
  • Zity Malaníkové
  • Stanislava Hudského
  • Jiřího Pešauta (dle času a možností zahraje i na klarinet)

Detailněji představíme jednotlivé autory v průběhu příštího týdne.

Mimo tento hlavní program se během literárního pochodu několikrát zastavíme. Kdokoliv z účastníků může přečíst úryvky ze svých nebo oblíbených knih, nebo zahrát na hudební nástroj. Čas na čtení však bude korigován tak, aby se stihl hlavní program na zámku Škvorec

Program na zámku Savoia - Škvorec začíná ve 14:00 prohlídkou zámku. Jako bonus se zde dozvíme zajímavost o rodu Smiřických a Jossefu Škvoreckém. Hudebně-literární část programu začne v 15:00 a je součástí prohlídky zámku.

Za prohlídku zámku a program bude vybíráno vstupné cca 200 Kč. (Vstupné vybírají a stanoví majitelé a správci zámku). Účast na literárním pochodu je zdarma.

Během pochodu proběhne literármí kvíz o knihu Ivana "Čmeldy" Zounara - "Já viděl jezdce a vrány" (naladatelství ArtPorte, 2017)

Návrat do Prahy doporučujeme vlakem z Úval, které jsou nedaleko Škvorce.

Na zámku v programu vystoupí:

Vít Horažďovský  

Vít Horažďovský, zvukový režisér,  pianista a ladič-opravář pian. Hraje také na baskytaru a experimentuje i s dalšími nástroji. Vystupuje mimo jiné s jazz-folkrockovou skupinou Fullerenes a improvizační kapelou Improcore.  Zajímá se o výtvarné umění a architekturu v kontrastu s obory technického zaměření. Rád cestuje vlakem, nejvíce se uvolní u kresby a hraní. Je vášnivým milovníkem filmové tvorby, točí krátkometrážní a dokumentární snímky. Za své oblíbené skladatele považuje Ralpha Vaughana Williamse, Sergeje Rachmaninova a Gustava Holsta. Rád objevuje nové hudební žánry a další alternativní směry.

Radana Šatánková

Novinářka, ve větší míře však kulturní publicistka, básnířka, prozaička, literární porotkyně a fotografka. Publikuje a autorsky veřejně vystupuje od patnácti let. Dosud vydala šest samostatných básnických sbírek (v roce 1995 Okno v zahradě, r. 1999 ...Dokořán, r. 2002 Básně a texty z let 1995-2002, r. 2005 Prolínání, v nakladatelství TRIBUN EU r. 2009 titul Medúza a tamtéž r. 2014 Domovní schůze). Za poezii sklidila i řadu ocenění. Prozaický debut z let 2000 – 2006, vydaný v roce 2011, se jmenuje "Babi, ukaž zuby" a je reminiscenčním textem o dětství.

Autorka mapuje současnou literární scénu v celé České republice. Pořádá autorská čtení, organizuje kulturní dění, kromě účasti v almanaších a jiných tištěných projektech publikuje též na internetu. I když působí v Praze, stále se považuje za hrdou Slezanku a Lašku a propaguje rodný kraj a jeho tradice.

Zita Malaníková

Zita Malaníková básnířka, textařka. Členka Obce spisovatelů, autorka zastupovaná OSA (ochranný svaz autorský). Studovala divadelní vědu na FF MU v Brně,obdržela několik literárních

ocenění v Česku i zahraničí. Její básně byly přeloženy do ruštiny, švédštiny a polštiny. Je autorkou sbírek Hledání modrého květu a Putování za oázou. Brněnské divadlo Agadir připravilo podle těchto knih představení Pod trnovníkem snu. Svou tvorbu představila např. v rádiu Applaus, kde zároveň natočila audio knihu poezie s názvem Uprostřed duhy. V loňském roce přednášela v ruském a českém jazyce verše na evropském kongresu literátů v Národní knihovně Klementinum. Dále se věnuje písňové tvorbě, spolupracuje s mnoha hudebníky, zpěváky atd. V současné době žije střídavě v Praze a Luhačovicích.

Stanislav Hudský

Stanislav Hudský je spisovatel, dramatik, scénárista, výtvarník, muzikant, překladatel a nakladatel. Absolvoval obor knižní a tiskový design a reklamní grafika na SPŠ grafické, poté studoval český jazyk a literaturu na Pedagogické fakultě University Karlovy. Debutoval divadelní hrou Petrachtace (premiéra 20. 5. 1992), následovaly divadelní hry Kostra (premiéra 9. 11. 1994), bigbeatový muzikál Aristokrat v.v.(premiéra 13. 6. 1997), Obchodník s hvězdami(premiéra 29. 11. 2000), Bestiář (premiéra 27. 4. 2001), adaptace hry Jaroslava Haška a Egona Ervína Kische Z Karlína do Bratislavy parníkem Lanna 8 za 365 dní(premiéra 2006) a jednoaktovka Viděl jsem Zemi(premiéra 12. 4. 2012). Z nerealizovaných scénářů stojí za zmínku Slepička dle Sade. Hry se většinou dočkaly 20 až 30 repríz, nejúspěšnější byl muzikál Aristokrat v.v., který se dočkal čtyřiceti repríz a hrál se mj. i ve Mlejně, v Divadle Járy Cimrmana a v Hudebním divadle v Karlíně (v tehdejším semaforském Karlínku).

Jeho literární prvotinou je novela Rendez-vous s Mefistofelem (1994). Literární novinkou kniha Psychokrator (2013). Více se dozvíte na stránkách Hudsky.cz

Jiří Pešaut

V civilním zaměstnání databázový specialista se ve volném čase věnuje psaní a pořádání literárních akcí, v poslední době zejména tzv. "Literárních pochodů". Také založil firmu ArtPorte s.r.o., která dává prostor zajímavým začínajícím i zkušeným autorům publikovat svá díla (knihy, cd, obrazy nebo fotografie). Díky své původní profesi vytvořil ve spolupráci se Stanislavem Hudským program pro analýzu textu a odhad slovní zásoby Chief at Editor Professional. Zatím mu byly vydány tyto knihy: "Povídky jemné  i tajemné (Nová Forma, 2008), "Elena" (Beletris, 2011), "Rybolov v srdci" (Beletris, 2014), "Býti lvem" (Kampe, 2015). V současnosti připravuje novou knihu rybářských detektivek. Mimo literaturu hraje na klarinet, rybaří a věnuje se lukostřelbě.

Těšíme se na Vás

Sledujte nás